Strona główna
IIc na „Ruchomych wydmach”

a65

W dniach 12-14 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka klasowa do Ośrodka Wypoczynkowego "Janina" w Nowęcinie, k. Łeby. Udział w niej brała klasa IIc wraz z wychowawcą p. Pawłem Banachem, oraz p. Małgorzatą Kujawską.
Uczniowie razem z opiekunami o godz. 8:05 wyruszyli pociągiem z Elbląga do Lęborka, skąd busem przemieścili się dalej do Nowęcina, gdzie znajduje się ośrodek. Tuż po przyjeździe, uczniowie udali się do swoich domków.

Po obiedzie, rozpoczęła się wędrówka plażą z Łeby na ruchome wydmy, a dokładnie na wydmę "Łącką", skąd rozciągał się piękny widok na morze Bałtyckie z jednej strony i jezioro Łebsko z drugiej. Następnie udali się do Muzeum Wyrzutni Rakiet, skąd statkiem przez Jezioro Łebsko dostali się do Rąbki. Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki, wszyscy zasiedli przy ognisku, by zjeść smaczne przekąski, a także posłuchać i pośpiewać "hity" ogniskowe przy akompaniamencie gitary oraz ukulele.

Następnego dnia, tuż po śniadaniu klasa wraz z opiekunami wybrała się na kolejną, tym razem dłuższą wędrówkę. Obiektem zwiedzania w tym dniu była latarnia morska "Stilo", w Osetniku, niedaleko Sasina. Ponad dwudziestokilometrowa droga powrotna do Nowęcina dostarczyła wiele "niespodzianek", zmęczenie oraz bóle nóg, lecz pomimo tego, wszyscy wrócili szczęśliwi do ośrodka, gdzie do wyboru dalej mieli: kąpiel w basenie, dla wytrwałych - spacer do Łeby po pamiątki, a także po prostu zrelaksowanie się po długiej wędrówce w swoich domkach.

 
Dzień Patrona

d1

,, Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali’’ słowami św. Jana Pawła II rozpoczęło się spotkanie Pana Jana Zaborowskiego, Dyrektora naszego liceum, z klasą I a.

Usłyszeliśmy barwną historię związaną z nadaniem imienia naszej szkole. Było to w 1999 roku- pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny, podczas której Jan Paweł II odwiedził Elbląg.,, Cała procedura trwała jednak kilka lat, wspomina Pan Dyrektor. Wówczas w Polsce była tylko jedna taka szkoła , która przyjęła imię papieża. Wiedzieliśmy ,jak wielką osobowością i osobą jest JP II, nie łatwo było sprostać. Postanowiliśmy na początku zwrócić się z oficjalnym pismem do Watykanu o zgodę na Patronat. Ku naszemu zdziwieniu w dość krótkim czasie przyszła odpowiedź- pozytywna. Teraz należało sprostać ,, wyzwaniu’’. Jan Paweł II to człowiek gór, obieżyświat, pielgrzym. Postanowiliśmy , idąc jego śladem , zwiedzić wraz z młodzieżą nasze góry a następnie obraliśmy kierunek- Europa . Były Włochy, Paryż, Słowacja, Austria.

 
Konkurs literacko-fotograficzny

1kr

Uczniowie klasy IIe: Aniela Nowacka, Natalia Rybkiewicz i Arkadiusz Nojek zajęli I miejsce w konkursie literacko-fotograficznym "Jedność w różnorodności" za pracę pt. "Ślady wielokulturowości w Elblągu".

Konkurs organizowany był przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Zadaniem uczniów było napisanie pracy poświęconej wielokulturowości i różnorodności dowolnego regionu Polski oraz wykonanie zdjęć powiązanych tematycznie z tekstem.

Serdecznie gratuluję!

Katarzyna Ruta

 

"Czas na Parlament Europejski", czyli uczennica III LO w Elblągu po drugiej stronie ekranu

 

W grudniu klasa dziennikarsko-medialna została poinformowana przez naszą wychowawczynię panią Katarzynę Macieszę o castingu na prezentera w lokalnej telewizji Truso TV. Wiedzieliśmy jedynie, że będzie to program o Parlamencie Europejskim, który miał być emitowany w aż 120 miastach w Polsce. Razem z kolegami z klasy postanowiliśmy spróbować swoich sił. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Na spotkanie przyszło wiele młodych, prężnie działających na terenie Elbląga, ludzi z pasją. Musieliśmy stawić czoła płynnemu czytaniu z promptera, wykazać się własną inwencją twórczą oraz pokonać łamańce językowe.

Według mnie poradziłam sobie dobrze, ale nie wiedziałam, czy to wystarczy, aby sie dostać. Zupełnie nie spodziewałam się telefonu następnego dnia, w którym zostałam poinformowana, że to właśnie ja będę prowadzić program. Z uśmiechem na twarzy weszłam do siedziby Truso TV, aby nagrać swój pierwszy odcinek. Powiem szczerze, nie było łatwo. Mimo, że na co dzień nie mam najmniejszego problemu z wystąpieniami publicznymi, tak bezlitosne oko kamery wywołało u mnie niemały stres. Mam wrażenie, że tak na prawdę dopiero po czwartym odcinku udało mi się z nią zaprzyjaźnić.

 
Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO

4T

Tegoroczne obchody Dnia Języka Rosyjskiego, ustanowionego przez Radę ONZ w 2010 roku, rozpoczęły się 7 czerwca niecodzienną grą językową. Uczniowie z grupy językowej I/4 mieli za zadanie odnaleźć ukryte na korytarzach szkolnych matrioszki z zadaniami leksykalno-gramatycznymi. Gra już na starcie przerosła niektórych uczestników – część matrioszek w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła, co uniemożliwiło rozwiązanie większości zadań . Mimo trudności natury technicznej, udało się wyłonić parę zwycięzców (patrz galeria foto)! W tym samym czasie na korytarzach szkolnych pojawiła się mini-wystawa poświęcona rosyjskiej bajce animowanej i wierszowanej. Zaprezentowano m. in. fragmenty bardziej i mniej znanych utworów baśniowych Aleksandra Puszkina – twórcy współczesnego literackiego języka rosyjskiego, pojawili się również bohaterowie najsłynniejszych filmów animowanych. Zwieńczeniem Dnia Rosyjskiego był wykład zaprezentowany 8 czerwca przez dr hab. Helenę Pociechinę z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład pt. Rosja a Ukraina. Pokrewieństwo języków i konflikt kultur przybliżył przyczyny oraz wskazał możliwe źródła skomplikowanych obecnie relacji rosyjsko-ukraińskich. Pojawiły się liczne odniesienia do wspólnej przeszłości kulturowej obu państw, które zostały ukazane przez wykładowcę na tle najważniejszych wydarzeń historycznych z okresu Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i współczesnej Rosji.

Anna Tokarewicz, nauczyciel języka rosyjskiego

 

 

 

Finał Konkursu Czytanie. Reaktywacja ?…

Uroczystą galą zakończył się Miejski Konkurs Czytanie, reaktywacja , nad którym patronat objął Prezydent Elbląga, p. Witold Wróblewski.

 

Konkurs promujący czytelnictwo trwał przez cały rok szkolny i składał się z wielu części. Uczniowie IIa brali udział w grudniu w Marszobiegu moli książkowych, realizowali prezentację na temat Zarażamy czytaniem.

Największy sukces odniosły uczennice, które wzięły udział w projekcie Książka marzeń. Do tej części konkursu przystąpiło 170 uczestników - tyle wpłynęło prac z różnych typów szkół elbląskich.

Julia Fieducik z klasy IIa zdobyła pierwszą nagrodę, Marcela Ozga-Zajło z klasy Ic - nagrodę drugą. Tak więc podium na scenie Światowida zajęły uczennice III LO, dziewczyny otrzymały nagrody od Prezydenta Elbląga.

Podsumowaniem wieloetapowego konkursu był wykład p. Elżbiety Mieczkowskiej, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu na temat: A jednak czytają – aktualne trendy w literaturze, książce i czytelnictwie młodzieży.

Katarzyna Maciesza

 
Wycieczka nagrodzonych do Warszawy

25 maja 2017 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy, która była nagrodą w konkursie historycznym zorganizowanym przez Biuro Poselskie Pana J. Wilka w Elblągu. Głównym hasłem zmagań uczniów elbląskich gimnazjów i liceów było ,, Żołnierze Wyklęci- ,, Bóg, Honor, Ojczyzna’’. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Pan A. Duda. Pierwszym miejscem , do którego dotarliśmy była słynna Kwatera Ł- 23, zwana potocznie „Łączką” czyli miejsce na cmentarzu na Powązkach, gdzie obecnie trwają ekshumacje ciał, zamordowanych w więzieniach i katowniach UB, działaczy Polskiego Podziemia Niepodległościowego w latach 1945- 1968. Zostali zakopani w bezimiennych dołach przez oprawców stalinowskich w nadziei, że prawda nie ujrzy światła dziennego. Wizyta na Łączce wywarła na nas ogromne wrażenie, ponieważ uczestniczyliśmy w ekshumacji osobiście i zobaczyliśmy na własne oczy fakty, o których rozmawialiśmy jedynie na lekcjach historii . Spotkaliśmy wspaniałych, oddanych sprawie wolontariuszy, naukowców, wybitnych historyków na czele z Prof. K. Szwagrzykiem, który od 2013 r. prowadzi ekshumacje na warszawskiej ,,Łączce’’. Obrazy, które widzieliśmy i relacje nam przekazane skłoniły do głębszych refleksji na temat naszej współczesnej historii. Wyszliśmy stamtąd dojrzalsi, bogatsi o nowe doświadczenia i bardziej świadomi jak wysoka była i jest cena wolności.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 81

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj49
mod_vvisit_counterWczoraj127
mod_vvisit_counterW tym tygodniu486
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1833

Sonda

Najbardziej lubię:
 

Pamiętaj !!!

 Z regulaminu Liceum (...) 
- Telefony komórkowe, odtwarzacze muzyki i inne urządzenia elektroniczne przed wejściem do klasy na lekcję musza być wyłączone i schowane w torbie na książki. W czasie lekcji nie wolno ich wyjmować ani używać. Nie wolno również  używać telefonów jako zegarków, kalkulatorów, itp.