Strona główna Nowości ''Zajęcia uniwersyteckie z mumią w tle... ''
''Zajęcia uniwersyteckie z mumią w tle... '' PDF Drukuj Email

20171205_1255531

5 grudnia klasy 1 b i 2 a ,,Pod Patronatem Wydziału Prawa i Administracji'' Uniwersytetu Gdańskiego wraz ze studentami III roku WPiA UG wzięły udział w wykładzie na temat ,, Prawo karne i prawo wykroczeń- kontratypy'', który poprowadził prof. UG dr.hab. Pan Wojciech Zalewski. Uczniowie i studenci poznali wykładnię prawa obrony koniecznej, dozwolonego ryzyka, karcenia wychowawczego nieletnich.

Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Kryminalistyki.

Zbiory Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji i Uniwersytetu Gdańskiego ze względu na swoje funkcje, wartość historyczną oraz materialną są unikalne w skali kraju. To jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może się poszczycić się takimi zbiorami. Gromadzone są od 30 lat. Wcześniej znajdowały się w Wieży Więziennej i Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie wówczas funkcjonowała Pracownia Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Później zostały przeniesione na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdyż służyły przede wszystkim w procesie dydaktycznym studentom UG.W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono m.in. broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie. Szczególnym eksponatem okazała się mumia mężczyzny datowana na XVII wiek, odkopana przypadkowo podczas prac ziemnych w latach 80-tych XX w. w Gdańsku.

T. Rakowska

20171205_110507.20171205_1105141