Strona główna Nowości Wycieczka klasy I c
Wycieczka klasy I c PDF Drukuj Email

P1012767

28 marca, klasa 1c miała zorganizowaną wycieczkę do Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, która znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej w Górkach Wschodnich. Głównym tematem zajęć było Morze Bałtyckie, a prowadziła je pani mgr Marta Mazurkiewicz.

Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się o powstaniu Bałtyku, który jest najmłodszym morzem w Europie. Ze względu na zasolenie, które wynosi ok. 7 ‰ zaliczamy do wód słonawych.

Zjawiska fizyczne na Bałtyku podobnie jak innych zbiornikach morskich to ruchy wody morskiej, które dzielimy na: prądy morskie, pływy, falowanie, dryfy. Pływy są raczej niewielkie. Z kolei dryfy powstają na skutek oddziaływania wiatrów zachodnich na wybrzeża południowe morza, w wyniku czego dochodzi do powstania mierzei (np. Mierzeja Wiślana). Falowanie na Bałtyku jest niewielkie. Natomiast prądy morskie na Bałtyku powstają wskutek wlewania się słonych wód z Morza Północnego, zazwyczaj wiosną i jesienią. Bałtyk jest również zaliczany do mórz chłodnych.

Przeprowadzone były również ciekawe doświadczenia, m.in. o zasoleniu, jak i również ważnej roli wiatru na wody w naszym morzu.

Podczas spotkania były poruszone problemy zanieczyszczenia wód przez człowieka. Rozmawialiśmy o tym, co jest tego przyczyną i jak można temu zapobiec.

Pani mgr Marta Mazurkiewicz pokazała nam, że Morze Bałtyckie jest bogate we florę, a w szczególności w faunę. Jak się okazało, można spotkać całą masę różnych gatunków zwierząt, takich jak: foka pospolita, morświn, śledź, okoń, krab brzegowy, meduza kompasowa. Oznacza to, że w Bałtyku jest dobrze rozwinięte życie morskie.

Na koniec zajęć poszliśmy zobaczyć sztuczną wydmę, która została zbudowana przy Stacji Badawczej w celu zapewnienia ochrony i dalszego rozwoju gatunkom zagrożonym takich jak mikołajek nadmorski.

Spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem ponieważ dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o naszym Morzu Bałtyckim, o których nie mieliśmy pojęcia. Podczas wyjazdu pogłębiliśmy swoją wiedzę, dlatego mamy nadzieję na kontynuację takich wyjazdów.

Agata Czeszejko-Sochacka Ic

P1012733.P1012734

P1012740.P1012748

P1012764.P1012768

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież