Strona główna Nowości Wykład pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie
Wykład pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie PDF Drukuj Email

IMG_20180405_093507

Dnia 5 kwietnia klasy Ia, Ib i Ic wzięły udział w wykładzie pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie. Była to okazja przede wszystkim dla kształtowania postaw i refleksji. Pani Małgorzata Daniluk przybliżyła uczniom tematykę okupacji hitlerowskiej na Pomorzu Gdańskim oraz dzieje obozu Stutthof - rolę, jaką obóz odgrywał w nazistowskim planie eksterminacji narodu polskiego. Wątki biograficzne, autentyczne relacje byłych więźniów, uzmysławiają, że wielka historia jest wypadkową wielu mniejszych historii i zdarzeń.

Druga część wystąpienia dotyczyła nielegalnej twórczości artystycznej więźniów KL Stutthof. Wśród nich znaleźli się artyści - malarze, aktorzy, reżyserowie, śpiewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczająco charyzmy i woli przetrwania, aby za pomocą sztuki stworzyć lek na obozową rzeczywistość. Uczniowie poprzez rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez więźniów obozu Stutthof odkryli, w jaki sposób więźniowie próbowali uwolnić się od ograniczeń, jakie nakładał na nich obozowy świat.

.IMG_20180405_103830