Strona główna Nowości Austria 16-21.04.2018
Austria 16-21.04.2018 PDF Drukuj Email

ffffffff

Dziewiąte i zarazem ostatnie spotkanie w ramach obecnego programu Erasmus + ‘Small towns in Europe – sharinginnovativepractices’. Tematem przewodnim było przyciąganie biznesu do turystyki.

Przed wyjazdem uczestnicy: Artur Nowaczyk, Maks Terebus i Oskar Błaszczyk przygotowali się merytorycznie do spotkania. Odwiedzili interesujące z punktu widzenia turysty punkty w Elblągu i Fromborku, określili zakres oferty i pomocy udzielanej w biurach informacji, zakres i jakość usług hotelarskich oraz gastronomicznych, znajdując pozytywy oraz słabsze strony. Efektem był esej umieszczony na stronie programu a także przygotowany krótki film.

Przebieg spotkania

16 kwietnia

Wylecieliśmy samolotem Lufthansy z Gdańska do Monachium. Dzięki 45 minutowemu spóźnieniu już po wylądowaniu, po odebraniu bagażu już bez samotnego czekania, spotkaliśmy się z koordynatorem programu, Peterem Behamem przy bramce przylotów i mogliśmy zostawić bagaż w oczekującym nas autobusie. Potem cieszyliśmy się atrakcjami ogromnego lotniska aż do czasu przylotu wszystkich grup. Przejazd autokarem do Schaerding nad rzeką Inn trwał około 2 godziny. Przy szkole nastąpiło spotkanie z goszczącymi nas partnerami, a nauczyciele odjechali do hotelu.

17 kwietnia

Szkoła rozpoczyna zajęcia wcześnie jak na nasze warunki, czyli o 7.30. Pierwszym punktem działania były warsztaty w sali komputerowej, w czasie których odpowiadaliśmy na przygotowane wcześniej punkty, przekazując wiedzę na zaproponowane wcześniej tematy. Wspierali nas w tym nasi austriaccy partnerzy: Fabian, Alexandra i Laura. W międzyczasie mieliśmy możliwość zwiedzenia budynku, który jest znacznie nowocześniejszy i przestronny od naszego oraz wysłuchaliśmy krótkiej informacji o zasobach turystycznych miasta i regionu wygłoszonej przez przedstawiciela lokalnej firmy turystycznej.

O 11 spotkaliśmy się w zabytkowym ratuszu z przedstawicielem burmistrza, który opowiedział o mieście jako atrakcji turystycznej, zostaliśmy także poczęstowani bardzo smacznymi kanapkami. Następnie ruszyliśmy na około godzinny spacer po mieście z przewodnikiem, panem Josefem. Schaerding ma historię sięgającą początków 9 wieku po Chrystusie, w średniowieczu było bardzo ważnym i bogatym miastem kontrolującym handel solą. Obecnie, przepięknie odnowione, jest prawdziwą perełką.

Końcowym punktem programu zwiedzanie lokalnego, dużego browaru Baumgartner. W dwóch grupach obejrzeliśmy część procesu produkcyjnego w halach i specjalnych pomieszczeniach, gdzie do prezentacji wykorzystuje się najnowszą technikę audiowizualną (w tym 3D). Browar jest jednym z większych pracodawców a jego piwo ceni się nie tylko w Europie.

18 kwietnia

Środa rozpoczęła się od dalszej pracy grupowej nad przygotowywanym projektem.

Nasi przedstawiciele jako pierwsi wykonali zadanie, a zawartość tekstowa była jedną z najbogatszych. Informacje opublikowano na stronie www.smallcities.eu. Po zakończeniu warsztatów autokarem udaliśmy się do pobliskiego, niemieckiego Passau, na krótką wycieczkę, połączoną z informacją, w jaki sposób to ex rzymskie miasto

przyciąga inwestorów.

Zwiedziliśmy między innymi przepiękną katedrę, przeszliśmy przez Stare Miasto na przystań, skąd popłynęliśmy wycieczkowcem Dunajem i rzeką Inn. Po krótkim czasie wolnym wróciliśmy do Schaerding.

19 kwietnia

W czwartek zaczęliśmy spotkaniem w auli szkoły z przedstawicielami lokalnych władz, izb turystycznych, mediów.

Okazją było zakończenie nie tylko pobytu w Schaerding ale także praktyczne zakończenie ostatniego spotkania w ramach tej edycji programu Erasmus+. Wystąpiła między innymi Dyrektor Szkoły, Burmistrz Schaerding i wielu oficjeli, a następnie nauczyciele – koordynatorzy z każdego z 9 krajów uczestniczących. Szczególne serdeczne słowa skierowaliśmy do naczelnego koordynatora programu, Petera Behama z Austrii, który także kończy pracę jako nauczyciel.

Zapakowaliśmy się następnie do autokaru i ruszyliśmy do Salzburga – miasta Mozarta i wspaniałych zabytków.

Pogoda dopisywała, a wiosna uczyniła Austrię i południowe Niemcy krainą świeżej zieleni i cudownych kwiatów. W Salzburgu pierwszym punktem było spotkanie w prywatnej szkole turystyki w Klessheim, gdzie wysłuchaliśmy wykładu jej dyrektora, na temat kształcenia kadr dla turystyki (absolwenci są bardzo cenieni w całej Europie) i w szkole zjedliśmy lunch, przygotowany i podany przez uczniów. Następnie przejechaliśmy do centrum.

Pierwszym zwiedzanym obiektem był zamek, do którego dostaliśmy się kolejką górską. Następnie, w czasie wolnym zwiedzaliśmy zabytki i robiliśmy drobne zakupy, przeciskając się między tłumami turystów. Ostatnim punktem programu był przejazd do niemieckiego Bad Reichenhall, gdzie w hotelu spędziliśmy dwie noce.

20 kwietnia

Rankiem, po śniadaniu wyruszyliśmy bawarską drogą alpejską w kierunku Wattens pod Insbruckiem. Droga pomiędzy pionowymi, ośnieżonymi szczytami sięgającymi 2000 metrów wysokości była niezapomnianym wrażeniem. Światowej sławy producent kryształów, firma Swarowsky, zatrudnia około 30 tys pracowników, a w Wattens wybudowała park rozrywki: SwarowskyCristal World.

Przechodząc przez kilkanaście pomieszczeń, wypełnionych dziełami sztuki, nowoczesnymi instalacjami, ruchomymi obrazami robi niesamowite wrażenie. Można tu także kupić przepiękną biżuterię i pamiątki w cenach możliwych dla każdej kieszeni. Na zewnątrz zaś znajduje się park wypełniony połyskującymi w słońcu, krystalicznymi instalacjami.

Po wrażeniach u Swarowskiego ruszyliśmy do najmniejszego miasta w Austrii, Rattenbergu na lunch (oczywiście sznycel po wiedeńsku), a potem nad jezioro Chiemsee by popłynąć statkiem. Po drodze zatrzymał nas wyścig kolarski, w którym uczestniczyli zawodnicy polskiego zespołu CCC. Odstawszy swoje w korku na autostradzie, pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, by powoli żegnać się z innymi ekipami.

21 kwietnia

Wczesny wyjazd z hotelu na lotnisko w Monachium. A tam przykra niespodzianka – serwery Lufthansy nie zarejestrowały naszego poniedziałkowego przylotu i zarówno w automatach do odprawy jak i na stanowiskach po prostu nas nie było. Wędrując po lotnisku w poszukiwaniu wyjścia z sytuacji, w końcu po półtorej godzinie „odnaleziono” nas i mogliśmy się odprawić. Dalszy lot i przejazd do Elbląga przebiegał bez zakłóceń.

Ostatni etap programu (shorttimevisits) był w mojej ocenie także najlepiej przygotowanym i najatrakcyjniejszym. Wiele pracy merytorycznej, wspaniałe miejsce, cudowna pogoda i niezwykle przyjaźni i gościnni ludzie sprawili, że Austria wywarła na nas niezapomniane wrażenia. Cały trzyletni program zakończył się wielkim sukcesem, uczestnictwem blisko 50 uczniów i nauczycieli Naszej Szkoły, nową wiedzą i umiejętnościami a także otwarciem nowych horyzontów.

Teraz zaś czekamy, na akceptację nowego, dwuletniego programu w gronie 5 państw.

Tomasz Stężała

Austria2018.04.18Passau3.Austria2018.04.20aBadRaichenhallidroga22

Austria2018.04.20EChiemsee93.Austria2018.04.18Passau1

Austria2018.04.20bSwarowski38.aUSTRIA2018.04.19aSchaerding11

Austria2018.03.1713.Austria2018.03.177

 

Zmieniony: piątek, 27 kwietnia 2018 23:00
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież