Strona główna Nowości Konkurs o Żołnierzach Wyklętych
Konkurs o Żołnierzach Wyklętych PDF Drukuj Email
Sara Syska z kl. 1a wyróżniona w ,,Konkursie o Żołnierzach Wyklętych” w nagrodę pojechała do Warszawy.
Prezentacja2
Fot. Sara Syska 1a.
W marcu wzięłam udział w konkursie o Żołnierzach Wyklętych, w którym musiałam napisać pracę literacką o wybranym żołnierzu. Zostałam wyróżniona, a nagrodą był wyjazd do Warszawy
Wycieczka odbyła się 21.05.2018 r. Po przyjeździe do stolicy od razu skierowaliśmy się do więzienia śledczego na Rakowieckiej. Zostało nam opowiedziane z jaką brutalnością i nieludzkim traktowaniem spotkali się tam żołnierze Armii Krajowej. Widzieliśmy cele więzienne w tym cele, w której przebywał Rotmistrz Pilecki. Zobaczyliśmy miejsca przesłuchań, katowania. Na podwórzu, na ścianie pod którą więźniowie byli rozstrzeliwani do tej pory widnieją ślady po pociskach. Naszym kolejnym przystankiem był cmentarz na Powązkach. Widzieliśmy warszawskie Łączki, spotkaliśmy się tam z prof. K. Szwagrzykiem, który opowiedział nam o ekshumacjach jakie miały miejsce od 2013 roku. Obecnie na tym terenie znajduje się mauzoleum, w którym złożono odnalezione szczątki poległych żołnierzy. Na pamiątkę żołnierzy, których szczątków nie odnaleziono postawiono brzozowe krzyże z ich wizerunkami. Mieliśmy zaszczyt spotkać jednego z żyjących żołnierzy batalionu "Zośka" o pseudonimie Tomek, 93-letniego Jakuba Nowakowskiego, który osobiści opowiedział nam o akcjach dywersyjnych, w których wziął udział, w tym o akcji megafonowej znanej nam z "Kamieni na szaniec". Następnie oprowadzono nas po cmentarzu. Zobaczyliśmy groby tak zwanych katów z Mokotowa, groby żołnierzy z batalionów "Parasol" i "Zośka" w tym słynnych bohaterów powieści "Kamienie na szaniec". Widzieliśmy również miejsce pochówku poległych między innymi w Powstaniu Warszawskim.
Była to wspaniała wycieczka, dzięki której poznałam historię żywą, zobaczyłam na własne oczy miejsca, o których słyszałam na lekcjach historii w naszym liceum. Sara Syska kl. 1 a.

Zmieniony: środa, 06 czerwca 2018 15:55
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież