Strona główna Nowości Debata o stosunkach polsko-rosyjskich
Debata o stosunkach polsko-rosyjskich PDF Drukuj Email

DSCF8307

Dnia 7 czerwca, w ramach obchodów Dnia Języka Rosyjskiego, po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się debata poświęcona relacjom polsko-rosyjskim: Polska - Rosja. Im bliżej, tym dalej? Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się naukowo Rosją i pracujących na co dzień z językiem rosyjskim:dr Barbarę Kozak z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej UWM w Olsztynie i dra Michała Glocka – absolwenta stosunków międzynarodowych UMK w Toruniu i pasjonata rosyjskiej floty morskiej.

Podczas pierwszej części debaty zaproszeni goście skomentowali wyniki ankiet o stosunkach polsko-rosyjskich, która została przeprowadzona pod koniec kwietnia br. wśród 162 uczniów liceum i gimnazjum (Link do ankiety: https://bit.ly/2Jvkj7v). Eksperci starali się, m. in. obalić część stereotypów o Rosji i Rosjanach, funkcjonujących w świadomości młodych ludzi, a w szczególności stereotyp ,,Rosji wiecznie pijanej”, który okazał się dominującym w wynikach ankiet. Padło również pytanie o stan obecnych stosunków polsko-rosyjskich, które w ankietach prawie połowa uczniów określiła jako średnie. Jak stwierdził pesymistycznie dr M. Glock, stan naszych relacji z Rosją jest na danym moment zły i jedynie merytoryczny dialogi polskich władz z rosyjskimi pozwoli na osiągniecie stanu neutralnego. Jednakże, jak podkreśliła dr Barbara Kozak, relacje polsko-rosyjskie powinniśmy rozpatrywać na kilku płaszczyznach, np. w ramach współpracy naukowej ośrodków akademickich w Polsce i Rosji, te relacje prezentują się naprawdę dobrze. W drugiej części debaty padło pytanie o wspópracę kulturową z Rosją i Obwodem Kaliningradzkim. Dowiedzieliśmy się, m. in., iż na tym polu współpraca Polski z Rosją również wygląda całkiem nieźle, o czym świadczy organizowany corocznie Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” oraz Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie, jak również wiele akcji i działań odbywających się w sieci (np. vlogerzy z Kaliningradu prezentujący w Internecie walory naszego miasta, tj. Elbląga). W trzeciej części spotkania nasi eksperci odpowiedzieli na wybrane pytania przygotowane przez uczniów liceum:Jak Rosjanie postrzegają Polaków? Czy mieszkańcy Rosji są zadowoleni z obecnej władzy? Dlaczego w Rosji wiele osób popada w nałogi, np. w alkoholizm?

Mamy nadzieję, że dzięki naszej dyskusji udało się obalić przynajmniej część stereotypów i uprzedzeń dotyczących Rosji i Rosjan.

DSCF8304.DSCN8883

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież