Strona główna
Wycieczka nagrodzonych do Warszawy Drukuj Email

25 maja 2017 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy, która była nagrodą w konkursie historycznym zorganizowanym przez Biuro Poselskie Pana J. Wilka w Elblągu. Głównym hasłem zmagań uczniów elbląskich gimnazjów i liceów było ,, Żołnierze Wyklęci- ,, Bóg, Honor, Ojczyzna’’. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Pan A. Duda. Pierwszym miejscem , do którego dotarliśmy była słynna Kwatera Ł- 23, zwana potocznie „Łączką” czyli miejsce na cmentarzu na Powązkach, gdzie obecnie trwają ekshumacje ciał, zamordowanych w więzieniach i katowniach UB, działaczy Polskiego Podziemia Niepodległościowego w latach 1945- 1968. Zostali zakopani w bezimiennych dołach przez oprawców stalinowskich w nadziei, że prawda nie ujrzy światła dziennego. Wizyta na Łączce wywarła na nas ogromne wrażenie, ponieważ uczestniczyliśmy w ekshumacji osobiście i zobaczyliśmy na własne oczy fakty, o których rozmawialiśmy jedynie na lekcjach historii . Spotkaliśmy wspaniałych, oddanych sprawie wolontariuszy, naukowców, wybitnych historyków na czele z Prof. K. Szwagrzykiem, który od 2013 r. prowadzi ekshumacje na warszawskiej ,,Łączce’’. Obrazy, które widzieliśmy i relacje nam przekazane skłoniły do głębszych refleksji na temat naszej współczesnej historii. Wyszliśmy stamtąd dojrzalsi, bogatsi o nowe doświadczenia i bardziej świadomi jak wysoka była i jest cena wolności.


Następnie udaliśmy się do Sejmu, aby wziąć udział, jako obserwatorzy, w posiedzeniu Wysokiej Izby. Kolejnym punktem programu był Pałac Prezydencki. Podczas zwiedzania spotkała nas bardzo miła niespodzianka, gdyż mieliśmy przyjemność rozmawiać z Pierwszą Damą, Panią Agatą Kornhauser-Dudą, małżonką Prezydenta Polski. Niespodziewane spotkanie udokumentowaliśmy grupowym zdjęciem.

 

Tuż przed powrotem do domu , jeszcze przez chwilę, uczestniczyliśmy w koncercie poświęconym ,,Wyklętym’’, który zorganizowano na dawnym spacerniaku aresztu przy ul. Rakowieckiej 37, gdzie wmurowano kamień węgielny pod muzeum poświęcone ,,Niezłomnym” .

Wycieczka była pełna wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Nagrodzeni uczniowie :
Patrycja Baranowska Ia , Ala Chojnowska Ia, Weronika Cichocka I a, Wojtek Wojtyna I a, Radek Urbankiewicz II b, Paulina Stobiecka III a. Dziękujemy !!!

68

Zmieniony: czwartek, 28 września 2017 17:04