Strona główna Nowości Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO
Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO PDF Drukuj Email

4T

Tegoroczne obchody Dnia Języka Rosyjskiego, ustanowionego przez Radę ONZ w 2010 roku, rozpoczęły się 7 czerwca niecodzienną grą językową. Uczniowie z grupy językowej I/4 mieli za zadanie odnaleźć ukryte na korytarzach szkolnych matrioszki z zadaniami leksykalno-gramatycznymi. Gra już na starcie przerosła niektórych uczestników – część matrioszek w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła, co uniemożliwiło rozwiązanie większości zadań . Mimo trudności natury technicznej, udało się wyłonić parę zwycięzców (patrz galeria foto)! W tym samym czasie na korytarzach szkolnych pojawiła się mini-wystawa poświęcona rosyjskiej bajce animowanej i wierszowanej. Zaprezentowano m. in. fragmenty bardziej i mniej znanych utworów baśniowych Aleksandra Puszkina – twórcy współczesnego literackiego języka rosyjskiego, pojawili się również bohaterowie najsłynniejszych filmów animowanych. Zwieńczeniem Dnia Rosyjskiego był wykład zaprezentowany 8 czerwca przez dr hab. Helenę Pociechinę z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład pt. Rosja a Ukraina. Pokrewieństwo języków i konflikt kultur przybliżył przyczyny oraz wskazał możliwe źródła skomplikowanych obecnie relacji rosyjsko-ukraińskich. Pojawiły się liczne odniesienia do wspólnej przeszłości kulturowej obu państw, które zostały ukazane przez wykładowcę na tle najważniejszych wydarzeń historycznych z okresu Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i współczesnej Rosji.

Anna Tokarewicz, nauczyciel języka rosyjskiego

Zmieniony: wtorek, 03 października 2017 08:07